2 minutes reading time (431 words)

Zrýchlenie práce v Advance Design – klávesové skratky, kontextové menu a špeciálne príkazy – 1.časť

V MKP software Graitec Advance Design je možné zrýchliť modelovanie a návrh konštrukcie použitím klávesových skratiek, kontextových menu a špeciálnych príkazov. Poďme sa pozrieť na jednotlivé z nich.

Klávesové skratky nám pomáhajú najmä pre nastavenie 3D pohľadov, rýchle zapnutie dialógových okien, kopírovanie do schránky, meranie v modeli, ukladanie a otváranie súborov, či výber prvkov. Úplný zoznam klávesových skratiek nájdete nižšie.

1pl opt

Kontextové menu je odlišné pre jednotlivé pracovné okná modelu Model, Výpočet, Design a Dokument, ale je možné ich tiež použiť pre Prehliadač projektu, alebo v Príkazovom riadku.

Kontextové menu v Modelovom okne umožňuje opakovanie posledného príkazu, ukončenie príkazu (klávesová skratka Esc), zobrazenie všetkých prvkov, ukladanie pohľadov, vytváranie objektov, výber podľa kritérií (Alt+S), prepínanie super-prvku (Alt+E), zobrazenie, či skrytie jednotlivých typov entít, ako sú prvky, podpory či zaťaženia, nastavenie štýlu zobrazenia (Alt+X), nastaviť automatické merítko zaťaženia, zapnúť/ vypnúť pracovnú rovinu (F7), nastaviť režimy uchopovania (Alt+S pri zadávaní) a spustiť okno výpočtu (Enter)

2pl opt

Pokiaľ v Modelovom okne použijeme kontextové menu v okamihu, kedy je vybraný jeden alebo viac prvkov, je možné cez kontextové menu rýchlo zrušiť výber (Esc), priblížiť výber, presunúť (Home), kopírovať (Insert) a odstrániť (Del) vybrané prvky, zmeniť lokálne osi (Space), – ďalšie zmeny lokálnej osi potom pomocou pravého tlačidla myši, zadať veličiny na výber – zaťaženie, tlak, podpora …., zadať prípoje (pre OK), zadať väzby – držanie pásnic pre klopenie (pre OK), použiť na výbere funkcie izolácie, skrytia, či inverzného výberu a definovať Super-prvok.

3pl opt

V Prehliadači projektu je možné potom kontextové menu využiť pre jeho jednotlivé časti. Pokiaľ začneme pri stromovej štruktúre jednotlivých systémov, do ktorých je možné priraďovať modelované prvky, je možné z menu nastaviť napríklad materiály a prierezy, vytvárať jednotlivé prvky modelu, či už sa jedná o vlastnú konštrukciu alebo pomocné prvky ako čiary a kóty. Ďalej je možné pracovať s jednotlivými systémami v stromovej štruktúre. Vybrané systémy je možné pomocou kontextového menu napríklad izolovať, skryť, vyberať, kopírovať, či triediť.

4pl opt

Kontextové menu v Prehliadači projektu ďalej umožňuje prácu s jednotlivými konštrukčnými prvkami a pracovnou rovinou. Umožňuje všeobecné nastavenie zaťaženia, prácu s typmi zaťaženia, kedy sa menu ľahko odlišuje pre typy zaťaženia, ktoré je možné automaticky generovať, a prácu s vlastnými zaťažovacími stavmi a jednotlivými zaťaženiami.

5pl opt

Posledné nastavenie sa potom týka záložky Predpoklady, kde je možné nastaviť typy výpočtov, napríklad modálnu analýzu, alebo globálnu analýzu vzperu, pracovať s obálkami a kombináciami a v záložke Uložené pohľady spravovať užívateľsky uložené pohľady na model.

6pl opt

V ďalšom pokračovaní blogu sa potom pozrieme na možnosti použitia kontextového menu v okne Výpočet, Design a Dokument, v Príkazovom riadku, v okne Vlastnosti a na páse kariet príkazov a taktiež na špeciálne, menej častejšie používané príkazy.

 

Novinky v cieľovom koridore
Dynamo: Prepájame Revit a Civil 3D
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://graitec.sk/

Autodesk

Tento web používa na poskytovanie služieb, marketingové účely a na analýzu navštevnosti súbory cookies. Používaním tohto webu súhlasíte s ukladaním a používaním súborov cookies.