2 minutes reading time (488 words)

Dynamo: Vianočný špeciál

Vizualne programovanie parametrických modelov a 3D tlač s Dynamom

 obrazok 1

Čo je cielom a čo si z toho odnesiem

Chcete si vyskúšať vizuálne programovanie a ešte tento rok stihnúť vyrobiť originálne vianočné ozdoby? Ste tu správne. Dnešná téma bude pre vás dúfam zaujímavá a inšpiratívna. Na konci tohto príspevku bude každý čitateľ vedieť a zároveň mať možnosť si sám pripraviť vlastný skript a parametrický model. Kto máte po ruke 3D tlačiareň, tak si model môže hneď vyrobiť v nekonečnom variantoch.

obrazok 2

Niekoľko kusov som už vyrobil a výsledok teda môže vyzerať napr. takto:

obrazok 3

obrazok 3

Pokúsim sa predstaviť nástroj Dynamo vo forme naozaj pre každého, ktorý využívajú inžinieri pozemných a dopravných stavieb pre parametrizáciu a automatizáciu svojich modelov napr. softvéroch Autodesk Civil 3D alebo Revit. Celý prehľad nájdete tu: https://dynamobim.org/download/

Príklad použitia Dynamo skriptu pre reálne projekty napr. v železničných stavbách pre predstavu zdieľam tu: https://www.linkedin.com/posts/lukas-d-49558696_bim-autodesk-civil3d-activity-6869268413693341696-99PD

Dobre, zaujalo ma to. Ako teda na to?

V odkaze vyššie si stiahnete tzv. DYNAMO SANDBOX, ktorý predstavuje voľne dostupný program pre vizuálne programovanie. Aktuálne je k dispozícii verzia 2.13.0, a tak budete mať možnosť vyskúšať verziu len niekoľko dní starú a plnú noviniek, ale o detailoch niekedy nabudúce.

Program sa vám stiahne ako zips archív a po rozbalení ho spustíte poklepaním na DynamoSandbox.exe, viz obr:

Obrázok5

Potom nájdite ikonu Nový a môžeme sa do toho pustiť.

 Obrázok6

Predvolené okno bude vyzerať takto:

Obrázok5

Hore je menu programu, v ľavej časti sú knižnice jednotlivých uzlov na tvorbu skriptu a najväčšiu časť zaberá vlastný modelovací priestor aplikácie Dynamo a zároveň „plátno“ na tvorbu skriptu.

Aby sme boli pripravení na záverečnú časť a export modelu do formátu na prípravu 3D tlače, tak si ešte doinštalujeme jeden tzv. balíček. Jedná sa o voľne dostupné rozšírenia, ktoré môže vytvoriť ktokoľvek z komunity užívateľov. My si doinštalujeme balíček s názvom Meshtoolkit, ktorý vytvoril Dynamoteam.

Stačí ísť na hornú lištu a nájsť v mene Balíčky a Vyhľadať balíček a nainštalovať ho.

Obrázok6

Zjednodušený princíp modelovania bude nasledujúci:

  1. Vytvoríme body
  2. Body spojíme líniami
  3. Pozdĺž línií vytiahneme profil obdĺžnika.
  4. Vzniknutú geometriu prevedieme do formátu STL na prípravu 3d tlače

V nasledujúcom videu je k dispozícii detailný postup: https://youtu.be/Y4Jyo4TCM6I

Na úplný záver vás chcem povzbudiť k účasti na výzve na tvorbu 3D vločiek na oficiálnom Dynamo fóre, kde sú k dispozícii na stiahnutie ďalšie Dynamo skripty. https://forum.dynamobim.com/t/snow-flake-challenge/69795/7

S vašou skúsenosťou sa môžete pochváliť v komentároch.

Zaujalo vás Dynamo? Chcete sa v ňom ďalej zlepšovať a automatizovať vaše postupy v projektoch? Ozvite sa mi na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a dohodneme ďalšie predvedenie alebo konzultáciu.

Prajem všetkým krásne, pokojné sviatky a úspešný vstup do nového roku 2022 napríklad aj s Dynamom.

Dynamo: Prepájame Revit a Civil 3D
Nastavenie pre priamy návrh výstuže v MKP softvéru...
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://graitec.sk/

Autodesk

Tento web používa na poskytovanie služieb, marketingové účely a na analýzu navštevnosti súbory cookies. Používaním tohto webu súhlasíte s ukladaním a používaním súborov cookies.