2 minutes reading time (314 words)

Dynamo pre Civil 3D: Ako na to

Vážení čitatelia. Tento článok je pre tých z vás, ktorí máte Civil 3D od verzie 2020 a novší a chcete si začať uľahčovať prácu v aplikácii Dynamo. Ak neviete ako začať, tak nasledujúce riadky sú tu pre vás.

Dynamo spustíte zo záložky Správa, kde potom vpravo v páse kariet nájdete ikonu pre spustenie.

Dynamo1

Dynamo2

Dynamo je nástroj, v ktorom môžete tvoriť skripty prívetivou formou vizuálneho programovania.

Výsledný skript potom pozostáva z uzlov, ktorých spojením vytvárate výpočtový algoritmus na ktorého začiatku môžu byť textové alebo číselné vstupy od užívateľa, excel, geometria v modelovom priestore atď. a na konci výstupy formou textu, čísel a ich exportov alebo editácia geometrie objektov AutoCADu alebo Civilu 3D. Užívateľsky prívetivé je potom spúšťanie skriptov pomocou Prehrávača skriptov Dynamo.

Na začiatok môžete využiť Dynamo ako lepšiu kalkulačku. Neskôr s trochou nápovedy z našich nadchádzajúcich príspevkov tu na blogu alebo s pomocou našich webinárov môžete vykonávať plno vecí, ktoré vám uľahčia prácu alebo doplnia funkcionalitu Civilu 3D a tým myslím aj AutoCADu alebo Map 3D, ktoré sú súčasťou Civilu.

Dynamo je k dispozícii hneď po inštalácii posledných verzií Civil 3D 2022 a 2021. Ak pracujete vo verzii 2020, tak si musíte Dynamo po inštalácii Civilu 3D doplniť rovnako ako to robíte, keď dopĺňate aktualizácie, a to z počítačovej aplikácie Autodesk alebo priamo z vášho účtu Autodesk.

Po spustení Dynama máte v ľavej časti k dispozícii knižnicu uzlov.

Dynamo3

Pred začatím prác odporúčam doplniť balíček ďalších uzlov od Autodesku Civil3DToolkit. Potom sa môžete smelo pustiť do práce.

Dynamo4

Dynamo4b

Po inštalácii balíčka sa vám v ľavej dolnej časti objavia ďalšie knižnice uzlov pre prácu s AutoCADom a Civilom 3D.

 Dynamo5

Prajem Vám veľa úspechov a radosti pri kreatívnej práci v Civile 3D, ktorá s Dynamom nadobúda nové rozmery.

Pre inšpiráciu pripájam jedno video zo skoršej online Graitec konferencie a úvodné video zo série webinárov Dynamo v kocke, ktoré s týmto príspevkom uvoľňujeme na našom youtube kanále.

Dynamo6

Dynamo7

 

Nová verzia doplnku pre Revit Graitec RC Export
Autodesk Inventor - Export do projektu Revit
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://graitec.sk/

Autodesk

Tento web používa na poskytovanie služieb, marketingové účely a na analýzu navštevnosti súbory cookies. Používaním tohto webu súhlasíte s ukladaním a používaním súborov cookies.